A dohányzásnak megvan a maga etikettje. Tudjuk a szabályokat, hogy hol lehet rágyújtani és hol nem, de olyasmikre is tekintettel vagyunk, amiket nem kötnek ki kötelezően – például, hogy nem dohányzunk egy asztalnál, amikor valaki eszik, vagy nem fújjuk senki arcába a füstöt. Az e-cigaretta esetében is hasonló a helyzet, ugyanúgy megvan a dohányzás etikettje, mint normál cigaretta esetén, csak épp sokan nem ismerik.
Milyen szabályokat kell ebben az esetben betartani?
-
Ne e-cigizzünk ott, ahol tilos a dohányzás! Sajnos ez sokaknak nem evidens, mivel az e-cigi nem ugyanaz, mint a hagyományos. Nem mérgező a környezet számára, nem büdös, és nem füst, hanem pára jön belőle. Még csak nem is ég, így nem veszélyes. Mindezek ellenére ott, ahol a hagyományos dohányzás tiltott, e-cigarettát sem illik használni, könnyen lehet, hogy szólnak is érte.
-
Ne fújjuk mások arcába a „füstöt”! Bár az e-cigi füstje nem füst, csak pára, mégsem túl elegáns, ha mások arcába fújjuk. Viselkedjünk pontosan ugyanúgy, mintha rendes cigit szívnánk: nemdohányzó társainktól álljunk kicsit távolabb, és ne feléjük fújjuk a párát, mert az akkor is zavaró lehet, ha nem büdös és mérgező.
-
Étkezés közben ne! Itt is érvényes, hogy ami hagyományos cigivel „tiltott”, az e-cigivel is. Ha valaki még eszik, ne gyújtsunk rá az asztalnál, se hagyományos cigire, se e-cigire. Tiszteljünk meg ennyivel mindenkit!
-
Mindig kérdezzük meg, „rágyújthatunk-e”! Bár az elektromos cigaretta nem rendelkezik azon tulajdonságok többségével, ami miatt a cigi zavarhat másokat, ennek ellenére az illem úgy kívánja, hogy zárt térben való használat előtt mindig érdeklődjünk, nem zavarja-e a másikat.
-
Ne legyünk erőszakosak! Igen, az e-cigi nem ugyanaz, mint a hagyományos, sok szempontból kevésbé zavaró, és nem árt a környezetünknek. Ennek ellenére, ha valahol nem szeretnék engedélyezni a használatát, vagy valakit zavar, ne kezdjünk el erőszakoskodni és érveket felhozni a használat mellett, csak vegyük tudomásul a kérést!