Aki hallott már valaha a dohányzásról (és ki nem?), annak valószínűleg elég hamar be fog ugrani a nikotin szó. Ez azért van, mert mindenki jól tudja, hogy a cigaretta egyik fő alkotóeleme a nikotin. Tulajdonképpen az emberek zöme ezt tartja „mumusnak”, mert a nikotin az, ami függőséget okoz, ami miatt annyira nehéz leszokni a dohányzásról, és egy új, egészségesebb életet kezdeni. Azt már tudjuk, hogy messze nem a nikotin a legegészségtelenebb része a cigarettának, hanem az égés során keletkezett melléktermékek. De mégis a nikotintól válunk függővé. Vajon mi az oka annak, hogy ennyire a nikotin rabjaivá tudunk válni, és miért olyan nehéz megszabadulni tőle?
Miért is okoz függőséget a nikotin?
Nos, az, hogy a nikotint a függőséget okozó anyagok között tartják nyilván, három tulajdonságának köszönhető. Az első az, hogy tolerancia alakul ki vele szemben a szervezetben, vagyis egyre több és több fog kelleni belőle a kívánt hatás eléréséhez. A másik, hogy fogyasztása jutalmazó reflexként hat, ezért persze kellemes érzést vált ki a fogyasztójából, aki nyilvánvalóan akar majd belőle még. A harmadik, és egyben a legegyértelműbb, hogy ha folyamatosan viszünk be nikotint a szervezetünkbe, majd hirtelen megvonjuk, sóvárgás alakul ki – márpedig ez minden kétséget kizáróan a függőség jele.
Pozitív tulajdonságai is vannak
Egy jó hír a nikotinfüggőknek, hogy viszonylag elhanyagolható az egészségügyi kockázata, így nem teszünk olyan rosszat magunknak a fogyasztásával (bár kétségtelenül jobb, ha nem fogyasztjuk). A nikotin enyhe stimuláns, és mint ilyennek, pozitív tulajdonságai is vannak. Szellemi feladatok elvégzése terén kifejezetten segíthet, mert élénkít, és segíti a vizuális felismerést. Segít továbbá koncentrálni, és rövid ideig még a memóriát is javítja. Stresszes szervezetre nyugtató hatással van, ha viszont éppen fáradtak vagyunk, felélénkülhetünk tőle. Mindezek mellett kutatások igazolják, hogy nikotinnal eredményesen kezelhető a Parkinson- és az Alzheimer-kór.